Úvodní stránka | Region Jeseníky (Foto: Pavel Szabo)

Osobnosti

Dopita Jiří
Dopita Jiří

Je český profesionální hokejista hrající Extraligu ledního hokeje za tým HC Znojemští Orli. Nastupuje na pozici útočníka. Svůj debut v NHL prožil 4. října 2001 proti Floridě, ten se mu nepovedl, protože se při něm zranil a nepřipsal si žádný bod. Do Floridy byl vyměněn 26. června 1999 za možnost výběru v 5. kole draftu 1999.

Frič Jaroslav Erik
Frič Jaroslav Erik

(14. srpna 1949, Horní Libina u Šumperka), moravský básník, hudebník, nakladatel a organizátor festivalů undergroundové kultury. V Ostravě absolvoval gymnázium a roční kurs na jazykové škole (angličtina, ruština, francouzština, italština). Po státních zkouškách cestoval po západní Evropě, především po Anglii a Skotsku, kde se živil například jako pouliční hráč (tzv. "busker"). Nejprve v Olomouci (Palackého univerzita), poté v Brně (Masarykova univerzita) studoval - poté co se rozhodl vrátit se do okupovaného Československa - angličtinu a filosofii. Absolvoval roku 1974. Protože nebyl ochoten dělat jakékoli ústupky svému morálnímu přesvědčení v době tuhé normalizace, vyučil se číšníkem a až do Sametové revoluce pracoval v podniku Restaurace a jídelny.

Gebauer Karl Anton
Gebauer Karl Anton

Byl cestovatel, objevitel, národopisec a přírodovědec. Antonův otec byl tamním obecním tajemníkem, a jeho znalosti a obdiv k vědeckým poznatkům byly impulsem pro životní dráhu jeho prvorozeného syna, pozdějšího badatele ve střední a jihovýchodní Asii. A.K. Gebauer studoval v Olomouci a v Opavě, a jako mladý učitel odešel do Waldiviertlu v Dolním Rakousku. Dále pak vyučoval ve Vídni v Jubilejní škole v Jedlersee-Floridsdorfu a nakonec působil jako učitel tělocviku ve floridsdorfském gymnáziu. Zde získal tělesnou zdatnost a houževnatost, které mu byly tolik potřebné v jeho dalším životě.

Handke Jan Kryštof
Handke Jan Kryštof

Byl významný moravský barokní malíř. Narodil se v Rýmařově, přesněji v tehdejším Johnsdorfu (česky Janušově), nynější části Janovic.

Kronesová Terezie
Kronesová Terezie

7. října 1801 narozena jako dcera kožešníka Franze Josefa Kronese a jeho ženy Anny Terezy, rozené Walterové 1806 Tereze putuje s kočovnou divadelní skupinou svého otce ve Slezsku, po Moravě, Dolním Rakousku a Uhrách.

Nos Pepa
Nos Pepa

Je český písničkář, učitel jógy a jazyků, příležitostný herec. Jako písničkář vystupuje především v malých klubech a ve školách, příležitostně i na festivalech. Přestože mezi znalci folku je velmi známý, jeho písničky se jen velmi zřídka objevují v rozhlase nebo v televizi.

Priessnitz Vincenz
Priessnitz Vincenz

Byl nejmladší ze šesti dětí. V roce 1807 zemřel jeho nejstarší bratr Josef a po dvou letech oslepl úplně otec. Protože starší bratr František studoval teologii, počítali rodiče s tím, že hospodářství po nich převezme nejmladší syn Vincenz, který už od mládí musil pomáhat v hospodářství.

Schinzel Karel
Schinzel Karel

Byl český inženýr, chemik a vynálezce. Rozhodnou měrou přispěl k zavedení barevné fotografie, zabýval se také reprodukčními technikami a zvukovým filmem. Narodil se v Rýmařově jako prvorozený syn Karla a Marie Schinzelových. V roce 1896 se rodina přestěhovala do Opavy kde si otec otevřel obchod a Karel studoval na gymnáziu. Po maturitě roku 1902 se začal hlouběji zajímat o chemické procesy vyvíjení fotografií a našel zaměstnání jako účetní v opavské továrně na léky a chemikálie Hell & Co., Apotheke.

Schneider Ferdinand Johann
Schneider Ferdinand Johann

V letech 1864 až 1870 byl starostou města a v letech 1861-1878 poslancem říšské rady za městské okresy Šumperk, Staré Město, Zábřeh a Štíty. Postavil dnešní Slovan, který věnoval městu. Vyznamenal se hlavně při okupaci města pruskými vojsky v r. 1866 - dostal za to od císaře rytířský kříž. Čestným občanem města Šumperka byl jmenován 23. ledna 1879. Schneiderův portrét byl umístěn v sále obecní rady. V roce 1894 po něm pojmenovali dnešní Jeremenkovu ulici.

Valenta Aleš
Valenta Aleš

Je český akrobatický lyžař, olympijský vítěz v akrobatických skocích na lyžích. Jako první člověk na světě skočil trojité salto s pěti vruty.

Welzl Jan Eskymo
Welzl Jan Eskymo

Byl český cestovatel, dobrodruh, lovec, zlatokop, náčelník eskymáků a nejvyšší soudce v Nové Sibiři a vypravěč uvedený jako spisovatel. Je známý pod pseudonymem Eskymo Welzl.

Werner Richard, Prof., MUDr.
Werner Richard, Prof., MUDr.

Neprávem téměř zapomenutý rodák z Jeseníku, lékař, přední odborník na poli zhoubných nádorů Blížící se stodvacáté narozeniny muže, který na vrcholu své vědecké, lékařské činnosti věnoval všechny své síly pomoci těm nejosudověji, nejtíže postiženým – nemocným se zhoubnými nádory – nás vede k tomu, abychom připomenuli několik okolností jeho života, práce i smrti, třebaže jeho jméno jsme nenašli v žádném z nyní dostupných lékařských slovníků nebo učebnic.

 
Máte-li zájem o informace z dopravy či informace o počasí, možnostech ubytování či nabídku práce, navštivte portál turistického regionu Severní Moravy a Slezska.